Minister Donner van Justitie is ‘niet erg gelukkig’ met de poging van de Europese Commissie zich te bemoeien met de strafmaat voor het vervalsen van producten....
Het nieuwe aan het voorstel van Frattini is dat de EU-landen per meerderheid gaan bepalen hoe hoog de maximumstraf voor piraterij ten minste moet zijn. Dat betekent dat landen zich aan die strafmaat moeten houden, ook al zijn ze het niet met de meerderheid eens.
Tot nog toe konden EU-lidstaten besluiten op het gebied van het strafrecht altijd met een veto tegenhouden, maar dat is op losse schroeven komen te staan na een uitspraak van het Europese Hof van Justitie.
Volgens Donner is het nog de vraag of de Commissie de bevoegdheid heeft in de strafmaat in te grijpen. ‘Dat is nog onder de rechter.’ Nederland heeft er volgens hem geen principiële bezwaren tegen dat soms per meerderheid over strafrechtelijke sancties wordt besloten, maar dan moet het volgens hem wel over zaken gaan die echt Europees geregeld moeten worden.
Zijn grootste bezwaar is dat de Commissie met dit soort richtlijnen in feite gaat bepalen welke prioriteiten hij in zijn beleid moet stellen. ‘Het komt erop neer dat wij een koekoeksei krijgen. Wij hebben beperkte middelen en dan is het de vraag of we die hiervoor willen inzetten.’
Donner vraagt zich af of de strijd tegen piraterij wel zoveel prioriteit verdient dat de Commissie zich met de strafmaat moet bemoeien. ‘Frattini kwam met het voorbeeld van het namaken van een Ferrari, maar is dat geen zaak voor Ferrari zelf?’, zei hij. ‘Als de Commissie dit als prioriteit kiest, dan kun je verwachten dat er nog veel meer terreinen zullen volgen.’
Frattini’s woordvoerder hamerde er echter op dat de eurocommissaris heel spaarzaam gebruik zal maken van de mogelijkheden die de uitspraak van het Hof de Commissie biedt.
‘Het zou wel heel kortzichtig zijn om met een bombardement van voorstellen voor strafmaten te komen, gezien het Franse en Nederlandse ‘‘nee’’ tegen de Europese Grondwet’ zei woordvoerder Friso Roscam Abbing.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.