Iñaki Oñorbe Genovesi −
07/12/11, 07:49
Er komt mogelijk een referendum over het verplicht gebruik van condooms in pornofilms. De AIDS Healthcare Foundation zegt ruim 70 duizend handtekeningen te hebben verzameld om in juni 2012 een volksraadpleging te houden in Los Angeles. Daar is in San Fernando Valley het Hollywood van de porno-industrie gevestigd.
Volgens de initiatiefnemers zouden pornostudio's die hun acteurs en actrices geen condooms laten gebruiken in seksfilms geen vergunning meer moeten krijgen voor opnamen in Porn Valley.
Tot ergernis van de AIDS Healthcare Foundation komt een condoom in pornofilms zelden in beeld. Als het kapotje wel te zien zou zijn, zouden volgens de organisatie hiv en soa's onder filmkijkers en pornoacteurs aanzienlijk worden teruggedrongen. Maandelijks worden er nu zo'n zestig tot tachtig gevallen van chlamydia en gonorroe onder pornoacteurs in Porn Valley ontdekt.
Lokale autoriteiten zitten echter niet te wachten op het referendum over verplichte kapotjes in pornofilms. Zo zouden pornostudio's als Vivid Entertainment, Wicked Pictures of Digital Playground al heel wat regels moeten volgen die pornoacteurs beschermen tegen seksueel overdraagbare aandoeningen.
Pornoacteurs (en -actrices) moeten zich dertig dagen voor het maken van een film verplicht testen op hiv en soa's bij de speciale kliniek van het Adult Industry Medical Healthcare Foundation. Verder zijn acteurs die schitteren in gaypornofilms al langer verplicht condooms te gebruiken bij filmopnamen. Toch is in de afgelopen vijf jaar ruim 125.000 dollar aan boetes uitgeschreven tegen pornostudio's voor het schenden van deze regels.
Porn Valley ging in 2004 en in 2010 wekenlang plat nadat een pornoacteur positief was getest op het hiv-virus. Maar ook dat was voor pornostudio's als Hustler Video van pornokoning Larry Flynt geen aanleiding om hun aversie tegen condooms in pornofilms weg te nemen. Volgens de seksfilmmakers houden kijkers niet van condooms omdat ze het fantasieaspect van pornofilms zouden wegnemen. En niet onbelangrijk: een condoom zou volgens de pornobazen de allerbelangrijkste scène van pornofilms, de mannelijke ejaculatie bij het klaarkomshot, onherstelbaar verpesten.
Diverse pornostudio's dreigen Los Angeles te verlaten als het gebruik van condooms na het referendum volgend jaar wettelijk zou worden voorgeschreven.
Overigens komt de aankondiging van het referendum juist op het moment dat de porno-industrie, waarin volgens voorzichtige schattingen jaarlijks zo'n 3 miljard dollar omgaat, te kampen heeft met teruglopende inkomsten.
Voornaamste oorzaken zijn de economische crisis en de steeds grotere populariteit van gratis pornowebsites en zelfgemaakte amateurfilmpjes.