Een online handvest van gelovigen én ongelovigen kan volgens schrijfster Karen Armstrong een einde maken aan ‘een wereld die gevaarlijk is gepolariseerd’.
(De volledige lezing, in word-bestand)
Armstrong (63) nam zelf het initiatief voor het Handvest van het Mededogen. Gelovigen en ongelovigen moeten noodgedwongen samenkomen, vindt ze: ‘Tenzij we ons gedrag veranderen, zullen we vermoedelijk geen levensvatbare wereld aan de volgende generatie kunnen overdragen’. Een commissie van religieuze leiders uit van de islam, het christendom en jodendom werkt mee aan het document, waarin onder meer een verzameling praktische tips wordt opgenomen.
Mededogen
De Britse schrijfster ging uitvoerig in op de misvattingen die in West-Europa over religie, bestaan en de noodzaak voor het multimediale handvest. ‘Mededogen is geen geliefde deugd’, stelde Armstrong, maar toch is het ‘wezenlijk voor ons voortbestaan’, waarschuwde ze. Godsdienstige en seculiere mensen ‘willen vaak liever gelijk hebben dan dat ze mededogen betonen, maar dat is natuurlijk zuiver egoïsme’.
Harmonie
Het belang van mededogen in de godsdiensten zou zijn versluierd door de eeuwenlange institutionele, politieke en intellectuele ontwikkelingen. Volgens Armstrong, die vele boeken schreef over religie, wordt godsdienst vooral in West-Europa als achterlijk en zelfs verwerpelijk beschouwd. ‘Wij allen, godsdienstig of seculier, hebben een taak: een wereldgemeenschap opbouwen waarin volkeren in harmonie en respect kunnen samenleven.’
Ook Abdelkader Benali sprak tijdens de 26ste Van der Leeuw-lezing. Lees zijn voordracht 'De eeuwig tegenwoordige tijd' via deze link (word-document)
Zie ook: Het Betoog in de Volkskrant van zaterdag
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.