De reacties op Wilders’ oproep zijn overdreven, vindt David Pinto...
Geert Wilders riep in een ingezonden stuk in de Volkskrant van 8 augustus op de Koran te verbieden, ook in de moskee. Een onuitvoerbare oproep vanwege de grondwettelijke godsdienstvrijheid. Niets aan de hand.
Des te interessanter zijn de reacties op deze oproep. Stel dat Wilders een oproep zou doen om mijn Thora te verbieden in onze synagogen. Mijn enige reactie en die van vele geloofsgenoten, daar ben ik zeker van, zou het ophalen van de schouders zijn, vergezeld van een glimlach en de gedachte: ‘Ge doet maar’.
Daarom was ik stomverbaasd over de enorme aandacht die deze oproep in de media heeft gekregen en vooral over de heftigheid van de reacties. Zelfs het kabinet onderbrak de vakantie om overleg hierover te voeren, en stelde een snel bericht op, dat via het ministerie van Buitenlandse Zaken aan alle ambassades moest laten weten dat er geen gevolg zal worden gegeven aan de oproep van Wilders. Allicht niet. Het kan niet eens.
Maar waarom dan zo’n overbodige en overdreven reactie? Uit angst. Angst voor mogelijke boze reacties van moslims en islamitische landen. En zoals bekend is angst een slechte raadgever. Deze reactie vergroot, als je er goed over nadenkt, ook de ‘achterstelling’ en de betutteling van moslims.
Als Wilders een vergelijkbare oproep had gericht tegen joden, christenen, hindoestanen of humanisten, zouden we ons er niet druk over maken. Die groepen kunnen daar best tegen, en zijn in staat daarmee om te gaan; niemand hoeft voor hen in het geweer te komen. Maar als het om een uitspraak, een oproep tegen moslims gaat, dan moeten we hen blijkbaar in bescherming nemen en voor hen opkomen.
Als je hetzelfde zou doen als ouder of leraar, als je het ene kind zichzelf zou laten redden met kritiek of pesterij, terwijl je voor het andere kind overdreven bezorgd en beschermend optreedt, zou je als een slechte opvoeder worden gezien. En terecht. De gevolgen voor de ontwikkeling van het overbeschermde kind zijn fataal. Zo zal dat kind immers nooit leren zich op een gezonde manier te verweren.
Met de overdreven, misplaatste reacties op Wilders maak je moslims dus niet weerbaar. Hoe meer aandacht dit soort oproepen krijgt, hoe groter de aanhang van Wilders zal worden. En dat willen zijn tegenstanders nu juist voorkomen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.
Volg het nieuws op onze zustersite in België www.demorgen.be.
Nieuws:
Belgisch nieuws,
buitenlands nieuws,
wetenschap,
gezondheid,
stand der dingen.