Weense dopingzaak treft Rabo

Van onze verslaggevers Mark van Driel, Mark Misérus op 27 mei '09, 10:24, bijgewerkt 27 mei '09, 20:18
Raborenner Denis Mentsjov (ANP)

AMSTERDAM - In de dopingzaak rondom de Weense bloedbank Humanplasma worden renners van Rabobank gehoord. De renners stellen zich vrijwillig beschikbaar; ze zijn daartoe niet verplicht. Dat heeft advocaat Eric Vilé van de wielerploeg gezegd.

Welke renners justitie te woord zullen staan, wilde niemand bij de wielerploeg zeggen. Duitse en Oostenrijke media hebben (ex-)Raborenners zonder bronvermelding herhaaldelijk in verband gebracht met Humanplasma, waar tussen 2002 en 2006 illegale bloedtransfusies zijn uitgevoerd. Michael Boogerd, Thomas Dekker, de Deen Michael Rasmussen en Denis Mentsjov zijn genoemd.

Van dit viertal is alleen Mentsjov nog in dienst van Rabobank. De Rus is de rozetruidrager in de Giro d’Italia.

‘Op dit moment hebben wij geen enkele aanwijzing dat iemand van onze ploeg betrokken is bij deze zaak’, zei Rabo-woordvoerder Luuc Eisenga. De manager van Thomas Dekker zegt niets te weten over verhoren in Wenen. Boogerd en Rasmussen waren niet voor commentaar bereikbaar. Boogerd heeft eerder gezegd dat hij niets te maken heeft met de affaire.

Operación Puerto
In Oostenrijk doet justitie evenmin mededelingen over de inhoud van de almaar uitdijende zaak, waarbij behalve wielrenners ook triatleten en wintersporters betrokken waren. In omvang lijkt de zaak vergelijkbaar met de Spaanse Operación Puerto. Ook die draaide om bloeddoping.

Door het verhoor van Raborenners is de wielerploeg voor het eerst direct betrokken bij de Weense affaire. Volgens een Oostenrijkse bron die anoniem wil blijven, hebben er al verhoren plaatsgevonden.

De Oostenrijkse wielrenner Bernhard Kohl heeft bij justitie uitvoerige verklaringen afgelegd over illegale bloeddoping. Daarbij gaat het niet alleen om het ondergaan van behandelingen bij Humanplasma. Kohl en oud-Raborenner Rasmussen worden volgens de Oostenrijkse krant Kurier verdacht van betrokkenheid bij het mogelijk maken van bloedtransfusies.

De renners zouden voor 20.000 euro een mobiele ‘bloedcentrifuge’ hebben aangeschaft, nadat de behandelingen bij Humanplasma in 2006 werden stopgezet vanwege verdenkingen tegen de bloedbank. Die centrifuge zouden ze vervolgens hebben verhuurd aan andere sporters. Ook de Oostenrijkse manager Stefan Matschiner zou hierbij betrokken zijn.

Kohl heeft verklaard dat ‘andere sporters’ hebben meebetaald aan de centrifuge. Het gaat justitie in Oostenrijk er vooral om de partners van Kohl te vinden, niet om doping aan te tonen. Dopinghandel en het mogelijk maken van bloedtransfusies is in Oostenrijk juridisch strafbaar.

Langlaufen
Het justitiële onderzoek naar Humanplasma is een uitvloeisel van een Oostenrijke dopingaffaire in het langlaufen en biatlon, tijdens de Winterspelen van Turijn (2006). Vorig jaar januari deed justitie invallen bij de bloedbank. Kohl, die vorig jaar als derde eindigde in de Tour de France, heeft openhartig gesproken over zijn ervaringen nadat hij was betrapt op het gebruik van epo-variant cera. De 27-jarige renner bekende maandag in een interview met de Duitse tv-zender ARD dat hij sinds zijn 19de doping gebruikt. Kohl reed in 2003 en 2004 in de opleidingsploeg van Rabobank.

De voormalige Raborenner Rasmussen moest de Tour de France in 2007 verlaten, terwijl hij de gele trui droeg. Hij had de ploegleiding voorgelogen over zijn verblijfplaatsen voorafgaand aan de ronde. Rasmussen is voor twee jaar geschorst wegens het misleiden van dopingbestrijders. Rabobank en Thomas Dekker zijn in 2008 uit elkaar gegaan, officieel wegens een gebrek aan onderling vertrouwen. Boogerd is in 2007 gestopt met wielrennen en vervult geen functie bij de wielerploeg.

Stuur dit artikel door
Plaats artikel op MSN Reporter
Plaats artikel op Linkedin
Plaats artikel op Facebook
Plaats artikel op NuJIJ
Plaats artikel op Hyves
Bewaar op Delicious
Plaats artikel op Twitter
E-mail
Printversie
POPULAIR