Plasterk ziet niets in nieuwsheffing

Van onze verslaggevers Bart Dirks, Wilco Dekker op 23 juni '09, 11:05, bijgewerkt 23 juni '09, 16:01
Elco Brinkman overhandigt het rapport De Volgende Editie aan minister Plasterk. (ANP)

DEN HAAG - Minister Plasterk heeft grote aarzelingen bij een tijdelijke heffing op internetaansluitingen, waardoor dagbladen kunnen innoveren. Als er extra geld nodig is voor de kranten, dan kan dat volgens Plasterk ook via de inkomsten van de STER-reclames.

Het voorstel kwam dinsdag van de commissie onder leiding van voormalig CDA-politicus Elco Brinkman die de innovatiekansen en de toekomst van de gedrukte pers onderzocht. ‘We moeten weg van het idee dat nieuwe media gratis zijn. Dat is roofbouw op de kranten. De kern is dat je er iets voor over moet hebben.’

Voormalig CDA-politicus Elco Brinkman beschrijft in het rapport ‘De Volgende Editie’ hoe media kunnen innoveren en welke maatregelen nodig zijn om een pluriforme pers te behouden.

Kopje koffie

Brinkman suggereert voor de tijdelijk internetheffing een bijdrage van 2 euro per jaar per huishouden met internettoegang. Dat zou bij zes miljoen huishoudens 12 miljoen euro opleveren. ‘De prijs van een kopje koffie’, zegt Brinkman.

Brinkman adviseert ook de programmagegevens van tv-zenders gratis beschikbaar te stellen aan dagbladuitgevers. Die kunnen dan zelf tv-gidsen gaan uitgeven. Nu mogen alleen publieke omroepen die gegevens gebruiken voor gidsen. Met name De Telegraaf wil al jaren een eigen programmagids maken. Plasterk: ‘Het is politiek een heet hangijzer waar al heel wat discussie over is gevoerd, maar er is niets mis mee de hangijzers weer heet te maken en de discussie erover opnieuw te voeren.'

STER-reclame

Brinkman doet geen aanbevelingen over de concurrentieverhouding tussen kranten en publieke omroepen. De dagbladen klagen dat er sprake is van valse concurrentie, omdat omroepen met belastinggeld werken en ook reclame-inkomstenhebben via de STER.

Onlangs heeft Plasterk wel 8 miljoen euro STER-geld ingezet om innovatie te stimuleren. Verder kwam hij met 4 miljoen euro om zestig jonge journalisten tijdelijk bij kranten te laten werken. Maar onder meer Trouw zei geen ‘Plasterk-journalisten’ te hoeven van die ‘fooi’.

Paracetamolletje

Henk Hagoort, de baas van de Publieke Omroep, denkt niet dat de voorstellen de kranten economisch er bovenop helpen. ‘Het rapport voelt als een paracetamolletje. Er staan sympathieke suggesties in die wel de pijn verzachten, maar niet de kwaal genezen.’ Hij wil de tv-gegevens niet afgeven aan de kranten. 'Dan gaan de kabelmaatschappijen ermee aan de haal.’

Journalistenvereniging NVJ is enthousiast over een internetheffing, maar internetprovider Ziggo vindt het ‘volslagen onzinnig’.

Loekie de Leeuw

PVV-Kamerlid Martin Bosma is ‘redelijk teleurgesteld’ in het rapport-Brinkman. ‘Het grootste probleem willen ze niet zien: de concurrentie door de staatsomroep bij advertentiewerving. Er wordt veel te veel gepleit voor samenwerking tussen de staatsomroep en de dagbladen. Die moet je juist uit elkaar houden.’

Bosma wil af van reclame bij de Publieke Omroep. ‘De Ster-reclame heeft een drukkend effect op de inkomsten van de kranten.’

Dowload hier het volledige rapport

VK Opinie: Nieuwsheffing op internet, goed plan

Peiling
Bent u bereid om meer te betalen voor uw internetabonnement, om zo mee te helpen een pluriforme pers te behouden?
Ja
Nee
stem tussenstand
Stuur dit artikel door
Plaats artikel op MSN Reporter
Plaats artikel op Linkedin
Plaats artikel op Facebook
Plaats artikel op NuJIJ
Plaats artikel op Hyves
Bewaar op Delicious
Plaats artikel op Twitter
E-mail
Printversie
POPULAIR
WEBLOGS