Duizenden op de been tegen AOW

ANP op 21 november '09, 12:07, bijgewerkt 21 november '09, 16:50
Demonstranten tegen de verhoging van de AOW-leeftijd van 65 naar 67 jaar. (ANP)

ROTTERDAM - Duizenden mensen hebben zich zaterdagmorgen verzameld op de Coolsingel in Rotterdam, waar de vakbeweging demonstreert tegen het AOW-plan van het kabinet.

Op een podium voor het stadhuis deed FNV-voorzitter Agnes Jongerius in haar toespraak een felle aanval op PvdA-leider Wouter Bos.

FNV in aanval tegen PvdA

Hij heeft volgens haar als minister van Financiën ‘zijn rode jas uitgetrokken’. Ze herinnerde eraan dat Bos nog een medestander was van de vakbeweging, toen die in 2004 op het Museumplein in Amsterdam, massaal demonstreerde tegen de plannen rond vroegpensioen. Volgens Jongerius doet het kabinet als een ‘dief in de nacht’ een overval op AOW en pensioenen met CDA-minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) als roverhoofdman. Volgens Jongerius is het AOW-plan asociaal en gaat het om een ‘kille bezuiniging’.

Uit een enquête, uitgevoerd in opdracht van de FNV, blijkt dat driekwart van de Nederlanders denkt benadeeld te worden door het plan om de AOW-leeftijd op te trekken naar 67 jaar en dat zij ook willen dat de vakbonden hun best doen om de verhoging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar tegen te houden.

15.000 mensen

Volgens de organisatoren bracht de demonstratie in Rotterdam 15.000 mensen op de been. De politie waagde zich niet aan een schatting. Waarnemers houden het op zo'n vijfduizend demonstranten die zich verzamelden bij zonnig najaarsweer. Volgens Jongerius gaat het vooral om de steun van de bevolking en zij verwees naar de uitkomst van de enquête. Zij zei niet teleurgesteld te zijn over de opkomst.

Behalve in Rotterdam stonden demonstraties op het programma in Eindhoven, Assen en Deventer. In Eindhoven schatten de FNV en de beheerder van het Klokgebouw, de plaats van samenkomst, het aantal demonstranten op vijfduizend. In de TT-hal in Assen hadden zich enkele duidenden mensen verzameld en de FNV toonde zich daar tevreden over de opkomst. De meeste actievoerders maakten gebruik van gratis bussen, die de FNV speciaal voor deze dag had geregeld.

CNV

Waarnemend voorzitter Bert van Boggelen van het CNV zei in zijn toespraak in Rotterdam, dat ‘wie langer werk eist, de plicht heeft ervoor te zorgen dat dat er ook is.’ Het CNV vindt dat mensen zelf moeten kunnen kiezen of ze na hun 65e doorwerken en daarbij een hoger pensioen krijgen.

Het kabinet wil de AOW-leeftijd en de pensioenleeftijd in twee stappen verhogen: naar 66 jaar in 2020 en naar 67 jaar in 2025. De regering kwam met dit voorstel, nadat de vakbeweging en werkgevers het in de Sociaal-economische Raad niet eens konden worden over de toekomst van de AOW. Het kabinet erkent dat het voor mensen met een zwaar beroep nauwelijks mogelijk zal zijn om dat tot op hoge leeftijd uit te oefenen, en wil een voorstel doen om te voorkomen dat mensen langer dan 30 jaar in een zwaar beroep werken. Daarover bestaat volgens de vakbeweging veel te veel onduidelijkheid.

De vakbeweging hoopt dat het parlement alsnog een stokje steekt voor wetsvoorstellen om het plan uit te voeren, maar een meerderheid in de Tweede kamer ging al akkoord met de hoofdlijnen van het AOW-plan van het kabinet. Volgen de enquête van de FNV wil een meerderheid van de bevolking ook dat de vakbeweging door het stellen van eisen in de cao's het financiële nadeel van de hogere AOW-leeftijd goedmaakt. Van de Nederlanders wil 58 procent dat de vakbeweging het ‘pensioengat repareert’.

Peiling
Duizenden mensen zijn zaterdag de straat op gegaan om te demonstreren tegen de verhoging van de AOW-leeftijd. Terecht?
Ja
Nee
stem tussenstand
Stuur dit artikel door
Plaats artikel op MSN Reporter
Plaats artikel op Linkedin
Plaats artikel op Facebook
Plaats artikel op NuJIJ
Plaats artikel op Hyves
Bewaar op Delicious
Plaats artikel op Twitter
E-mail
Printversie
POPULAIR