CBS: werkloosheid stijgt steeds sneller

Van onze verslaggeefster Yvonne Hofs op 21 mei '09, 19:34, bijgewerkt 22 mei '09, 10:12

AMSTERDAM - De werkloosheid in Nederland neemt steeds sneller toe. In februari tot en met april waren gemiddeld 360 duizend mensen werkloos, 18 duizend meer dan in de periode januari-maart. In het vorige kwartaal steeg het cijfer nog met 9 duizend, in de twee perioden daarvoor met 3 duizend. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Het werkloosheidspercentage bedraagt inmiddels 4,6 procent. Een jaar geleden was dat 4,2 procent en nog maar een half jaar geleden 3,6 procent.

Accelererende groei
De accelererende groei brengt de inktzwarte voorspelling van het Centraal Planbureau (een gemiddelde werkloosheid van 425 duizend over heel 2009) steeds dicht erbij. Als de groei van de werkloosheid niet verder versnelt, staat de teller aan het eind van het jaar op 432 duizend. Gaat de stijging echter steeds harder, dan komt het doemscenario van het CPB aardig in de buurt van de werkelijkheid. Twee maanden geleden leek het er nog op dat het CPB veel te somber was geweest, omdat de stijging van de werkloosheid toen nog meeviel.

Dat de werkloosheid de komende maanden steeds harder oploopt is waarschijnlijk, omdat de economische malaise nu vrijwel alle sectoren heeft aangetast. Werden vorig jaar in hoofdzaak de maakindustrie, de bouw en de export getroffen, nu staan bijna overal banen op de tocht.

Ontslagbescherming
Bovendien loopt de werkloosheid in Nederland altijd minimaal een half jaar achter op economische neergang, een gevolg van de sterke ontslagbescherming die werknemers hier genieten. Ook stromen in september veel schoolverlaters de arbeidsmarkt op. Een ander slecht teken is dat deze week opnieuw veel massaontslagen zijn aangekondigd.

Vrouwen zijn qua werkloosheid bezig aan een inhaalslag. In het begin van de recessie vonden vrouwen juist méér werk. De werkloosheid onder vrouwen stijgt nu sneller dan onder mannen. Het afgelopen jaar werden wel meer mannen dan vrouwen werkloos, 26 duizend mannen tegenover 8 duizend vrouwen.

Uitkeringsinstantie UWV maakte woensdag bekend dat het aantal WW-uitkeringen in april met 4,5 procent is gestegen naar 207 duizend. Het aantal werkzoekenden stijgt nog steeds het hardst onder mensen tot 35 jaar. Onder 45-plussers bleef het aantal werkzoekenden gelijk.

Stuur dit artikel door
Plaats artikel op MSN Reporter
Plaats artikel op Linkedin
Plaats artikel op Facebook
Plaats artikel op NuJIJ
Plaats artikel op Hyves
Bewaar op Delicious
Plaats artikel op Twitter
E-mail
Printversie
POPULAIR