Afgelopen weken werd de 61-jarige Oddsson meerdere malen verzocht op te stappen. Maar zowel de premier als de duizenden demonstranten – die al trommelend op potten en pannen eisten dat David de ‘bankrover’ moest aftreden – negeerde hij.
Oddsson is sinds 2005 president van de Centrale Bank. Daarvoor was hij jarenlang premier. Geleid door zijn geloof in het vrijemarktkapitalisme gaf hij de markt de ruimte, de overheid trok zich terug. Het resultaat: een onstuimige groei. IJsland werd een serieuze economische macht.
Maar de groei had wel een keerzijde. Oddsson voerde een suïcidaal monetair beleid. Hij liet onder meer toe dat de banken zo snel groter werden dat het voor de overheid onmogelijk zou zijn ze in geval van nood overeind te houden. Als gevolg van zijn beleid was het land niet bestand tegen de kredietcrisis. IJsland is failliet en staat sinds kort onder curatele bij het Internationaal Monetair Fonds.