De rebellen blijven wapens ontvangen en nieuwe strijders rekruteren. Ook is de Monuc er niet in geslaagd de illegale handel in grondstoffen stil te leggen. De humanitaire crisis is door het optreden van de VN zelfs verergerd, stelt de Groep van Experts die in opdracht van de VN onderzoek doet naar schendingen van het wapenembargo van Congo.
De 25.000 man sterke VN-macht steunde het offensief van het Congolese leger tegen de Rwandese Hutu-rebellen van de FDLR. Maar de politieke en militaire structuur van de militie is niet uitgeschakeld en ze geniet steun van enkele hooggeplaatste Congolese militairen.
Miljoenen
De FDLR telde voor het offensief zes- tot achtduizend strijders. Ongeveer 1200
hebben zich overgegeven, maar de FDLR is druk bezig zijn rangen te
versterken met Rwandese en Congolese Hutu's, stelt het rapport. De rebellen
hebben een uitgebreid netwerk in Afrika, Europa en Noord-Amerika en
verdienen miljoenen aan de illegale handel in onder meer goud en tin.
Het offensief tegen de FDLR leidde er ook toe dat een lokale militie haar invloed in Oost-Congo kon uitbreiden. De voormalige rebellengroep CNDP is begin dit jaar geďntegreerd in het Congolese leger, maar blijft intussen haar eigen plan volgen.
Moorden
Onder leiding van de beruchte commandant Bosco Ntaganda, die gezocht wordt
door het Internationaal Strafhof, hebben deze oud-rebellen in het kader van
de operatie tegen de FDLR een golf van moorden, verkrachtingen en
plunderingen gepleegd. Ntaganda's mannen controleren nu de meest lucratieve
mijnbouwgebieden in de regio.
Monuc ontkent dat Ntaganda's strijders bij het offensief betrokken zijn. Volgens hulporganisaties zijn in Oost-Congo meer dan een miljoen mensen ontheemd. De regio is nog steeds onveilig. Verkrachtingen en moordpartijen zijn aan de orde van de dag.