Aanvankelijk werd gemeld dat de dader, een islamitische legerpsychiater, was doodgeschoten door agenten. Maar zeven uur na het incident maakten de strijdkrachten bekend dat de majoor in leven was. Hij werd gewond opgenomen in een ziekenhuis, nadat hij door meerdere kogels was geraakt. Zijn toestand is stabiel, aldus Fort Hood-commandant Robert Cone.
De generaal sloot een terreurdaad niet uit, maar daarvoor zouden geen aanwijzingen zijn. Een familielid van de dader verklaarde op de Amerikaanse televisie dat de officier grote moeite had met zijn komende uitzending naar Irak, een islamitisch land. Hij had zelfs overwogen een advocaat in te schakelen om de uitzending tegen te houden.
Psychiater
Als psychiater behandelde Hasan militairen die in Afghanistan gewond waren
geraakt, en hoorde hij veel aangrijpende verhalen. Volgens zijn familie en
collega's had Hasan veel problemen in het leger. Medesoldaten stelden zijn
loyaliteit in vraag omwille van zijn religie en afkomst. Hasan is van
Jordanese afkomst, maar werd in Amerika geboren. De Britse krant The
Guardian voorspelt dat het bloedbad de spanningen tussen moslims en
niet-moslims en in het Amerikaanse leger zal verhevigen.
De strijdkrachten gaan er vooralsnog vanuit dat de 39-jarige Hasan alleen handelde. Eerder waren meerdere personen gearresteerd, die weer werden vrijgelaten.
Tekst gaat verder onder video
Twee vuurwapens
Hasan was gewapend met twee vuurwapens, waaronder een semiautomatisch wapen.
In de regel dragen militairen geen wapens op een legerbasis. Alleen de
militaire politie en bewakers zijn bewapend. De wapens waarmee Hasan
toesloeg, zouden geen militaire wapens zijn geweest.
De Amerikaanse president Barack Obama noemde het bloedbad een afgrijselijke uitbarsting van geweld. ‘Het is al moeilijk genoeg wanneer we deze dappere Amerikanen verliezen tijdens gevechten overzee. Het is afschuwelijk dat ze op een legerbasis op Amerikaanse bodem onder vuur komen te liggen’, aldus de president.
Tekst gaat verder onder kaart
Friendly fire?
Een Amerikaanse moslimorganisatie sprak haar afschuw uit over de moordpartij,
meldden Amerikaanse media. Het Amerikaanse parlement nam een minuut stilte
in acht voor de slachtoffers.
Het is mogelijk dat sommige van de dertien doden zijn omgekomen door 'friendly fire', afgeschoten door de autoriteiten op de legerbasis om Hasan neer te schieten. Dat zei een officiële Amerikaanse bron, die anoniem wilde blijven omdat hij niet over het onderzoek mag praten.
Fort Hood
De legerbasis Fort Hood, in het
midden van Texas, is de grootste militaire basis in de VS, en de grootste
leverancier van soldaten voor Irak en Afghanistan. Op de basis - die de
allure heeft van een stad, met negen scholen en een hospitaal - wonen
ongeveer 218.000 personen, onder wie 50.000 militairen en 17.000
familieleden.
Een jaar geleden vond op Fort Hood een gewelddadig incident plaats. Een jonge soldaat schoot toen zijn luitenant dood. In heel Amerika zijn problemen met militairen die terugkomen uit Irak en Afghanistan en zich terug in de VS aan buitengewoon veel misdaden en geweldsdelicten schuldig maken.