Radarstation kan bouw megatoren Utrecht niet stoppen

Van onze verslaggeefster Çharlotte Huisman op 30 maart '09, 15:27, bijgewerkt 30 maart '09, 17:17
Screenshot demofilm Belle van Zuylen. (Burgfonds)

UTRECHT - Projectontwikkelaar Burgfonds gelooft niet dat de radardiscussie een streep kan halen door hun plan voor de Belle van Zuylen. ‘De race is niet gelopen, hier kan het niet op mis gaan. We gaan er van uit dat Utrecht met andere getroffen gemeenten met Defensie tot een oplossing komt’, zegt woordvoerder Luc Dietz.

Sinds projectontwikkelaar Burgfonds de eerste plannen openbaarde voor een 262 meter hoge, diabolo-vormige toren in Leidsche Rijn, Utrecht, woedt er een discussie of deze Belle van Zuylen er moet komen. Nu blijken de hoogbouwambities van de stad Utrecht te botsen met regels van Defensie.

Door de nabijheid van het radarstation op Soesterberg mag van Defensie deze hoogste toren van het land niet worden gebouwd. De verstoring van het radarbeeld, waarmee Defensie het luchtruim in de gaten houdt, zou door de Belle van Zuylen zo groot zijn, dat geen maatwerk mogelijk is.

Fantastisch nieuws
De fervente tegenstanders van de ‘megalome' toren' noemen de houding van Defensie 'fantastisch nieuws'. 'Maar we wachten nog even met juichen', zegt woordvoerder Peter Tol. 'Wellicht zijn er nog uitwegen.’

Ook andere Utrechtse hoogbouwplannen in bijvoorbeeld het stationsgebied, kunnen op de radars stuklopen. Veel andere gemeenten rond radarstations (Enschede, Tilburg, Nijmegen) hebben hetzelfde probleem.

De Utrechtse wethouder Harrie Bosch (PvdA, ruimtelijke ordening) en Harm Janssen (CDA, stationsgebied) zeggen zich het niet te kunnen voorstellen dat geplande bouwprojecten op de radarproblematiek vastlopen, ‘zeker met de huidige crisis en het landelijke beleid van stedelijke verdichting’.

Onwrikbaar
Andere betrokkenen suggereren dat Defensie met zijn onwrikbare houding hoopt op een financiële bijdrage om aanpassingen te doen.

Defensie veegt de suggestie van tafel. De woordvoerster wijst erop dat dergelijke problemen ook spelen in andere landen als Groot-Brittannië en Duitsland. In Nederland is het probleem nijpend vanwege het algehele ruimtegebrek. Bovendien is Defensie niet uit op extra geld voor nieuwe radars omdat het juist bezig is de al aanwezige radarstations beter op elkaar af te stellen. In 2010 kan volgens de woordvoerster een deel van de problemen al zijn opgelost.

Stuur dit artikel door
Plaats artikel op MSN Reporter
Plaats artikel op Linkedin
Plaats artikel op Facebook
Plaats artikel op NuJIJ
Plaats artikel op Hyves
Bewaar op Delicious
Plaats artikel op Twitter
E-mail
Printversie
POPULAIR